ODZYSKIWANIE DANYCH GORZÓW


Jako autoryzowany partner firmy Kroll Ontrack zajmujemy się profesjonalnym odzyskiwaniem danych z uszkodzonych nośników takich jak dyski twarde, pamięci pendrive, karty pamięci Flash.

Pierwszy etap próby odzyskiwania danych jest przeprowadzany w naszej firmie na miejscu. Polega on zazwyczaj na nawiązaniu komunikacji z dyskiem przy pomocy specjalistycznego oprogramowania lub też wymianie elektroniki dysku.
Jeśli pierwszy etap odzyskiwania danych nie przyniesie oczekiwanych rezultatów to istnieje możliwość wysłania uszkodzonego nośnika do laboratorium, w którym w warunkach sterylnych dokonuje się odczytywania danych specjalistycznym sprzętem.

Odzyskiwanie danych z dysków twardych:
Postęp technologiczny rozwinął technologie pozwalające na odzyskiwanie danych z dysków w krótkim czasie niezależnie od przyczyny uszkodzenia. Możliwe jest odzyskanie danych dysku po uszkodzeniach i awariach lub zniszczeniach spowodowanych klęskami żywiołowymi.

  • dyski IDE/ EIDE, magistrale: ATA (SATA) SCSI, SAS, jak i Fibre Channel);
  • dowolna konfiguracja dysków twardych: pojedyńcze dyski lub macierze dyskowe typu RAID;
  • dyski każdego producenta.


Rodzaje uszkodzeń dysków twardych:
Specjaliści odzyskiwania danych dzielą utratę danych z dysków twardych na dwie kategorie:

  • Uszkodzenia logiczne
    Polegają na naruszeniu integralności struktury logicznej danych, a nie na uszkodzeniu samych nośników. Czasami w rozwiązaniu tego typu problemów pomagają standardowe narzędzia, czasem jednak problem jest na tyle poważny, że odzyskanie danych z dysku wymaga interwencji profesjonalisty pracującego w laboratorium data recovery. Uszkodzenia logiczne mogą być efektem działania wirusów, skokami napięcia, przerwami w dostawie energii elektrycznej lub błędami oprogramowania. Utrata danych może być również wynikiem problemów z partycją, wystartowaniem komputera lub uszkodzeniem, albo brakiem struktur systemu plików. Jednak najczęstszym i najbardziej prozaicznym przykładem uszkodzenia logicznego jest przypadkowa kasacja danych lub użycie komendy FDISK. Uszkodzenia te polegają głównie na uszkodzeniu integralności struktury logicznej danych.
  • Uszkodzenia fizyczne i mechaniczne
    Tego typu przypadki charakteryzują się uszkodzeniem elementów mechanicznych bądź elektroniki dysków twardych. Odzyskanie danych z dysku twardego wymaga wtedy użycia nowoczesnych technologii oraz zaawansowanych i różnorodnych metod laboratoryjnych.

Co powoduje uszkodzenie dysku twardego?

W ponad 26% przypadków utrata danych związana jest z działaniem człowieka. Istnieje jednak wiele innych przyczyn takich jak nagłe skoki napięcia, uszkodzenia struktury danych, awarie mechaniczne, błędy oprogramowania i działanie wirusów.